Jak postavit vyvýšený záhon

Pěstování zeleniny, bylinek i rostlin ve vyvýšených záhonech má své výhody. Nejenže se nemusíte při pletí a sklízení ohýbat, ale zároveň můžete založit zahradu i v místech, kde by vám jinak nevyrostl ani plevel. Tudíž i na betonu nebo asfaltu.

Se správným substrátem a hnojivem můžete postavit vyvýšený záhon kdekoliv

Vyvýšený záhon je možné postavit z mnoha různých materiálů. Z dřevěné kulatiny, dřevěných desek či vyřazených palet, z masivního plechu, z plastu i z proutí. Nebo si můžete práci usnadnit a zakoupit záhon hotový.

Velkou výhodou pořízení hotových záhonů z dřevěné kulatiny nebo masivního plechu je zejména úspora času. Nemusíte nic měřit nebo natírat ochrannými nátěry, jednoduše si zvolíte rozměr a hotový záhon postavíte z přesně naměřených dílů na vybrané místo. Záhony opatřené ochranným nátěrem mají delší životnost.

V tomto článku se dále budeme věnovat postupu založení záhonu bez ohledu na konstrukci a materiál, který si zvolíte. Každý materiál má své výhody, nicméně postup při zakládání záhonu je podobný. Postavení na místo a naplnění záhonu zabere zhruba 1 hodinu.

Návod na založení vyvýšeného záhonu

  • Výška záhonu je důležitá zejména kvůli komfortu při sázení, pletí a sklízení úrody. Výška cca 70 - 80 cm je tak akorát, abychom se nemuseli příliš nahýbat a šetřili svá záda. Pro představu bez měření, obvyklá výška stolů v domácnosti je okolo 75 cm.
  • Vhodné místo pro založení záhonu je takové, abyste k němu mohli přistupovat pohodlně ze všech stran. Záhon by měl být na rovném podkladu (srovnaná zemina, cihly, písek, kamenitá nebo i betonová plocha) a měl by mít dobrý přístup slunečních paprsků během dne, pokud plánujete pěstovat světlomilné rostliny.
  • Promyslete také dobrý přístup k zavlažování a pokud postavíte záhon poblíž domu nebo hospodářského stavení, zvažte umístění v blízkosti nádoby na dešťovou vodu nebo v dosahu zavlažovací hadice. I takové zdánlivé drobnosti nám mohou usnadnit a zpříjemnit práci na zahradě.
  • Jakmile máme záhon stabilně umístěný na požadovaném místě, můžeme začít s vrstvením zeminy. Není nutné plnit záhon zeminou celý. Kvůli vzdušnosti je vhodné na dno položit větve a jiný zahradní odpad. Zužitkujete i dosud nevyzrálý kompost, počítejte s vrstvou 20 - 30 cm, který můžete promíchat s méně kvalitní zahradní zeminou. Další vrstvu vytvořte z vyzrálého kompostu.
  • Horní třetinu záhonu naplníme kvalitním zahradním substrátem. K tomuto účelu doporučujeme použití organického substrátu HomeOgarden, který podstatně lépe zadržuje vodu a živiny, a jeho hlavní složkou jsou kokosová vlákna. Podstatnou výhodou substrátu HomeOgarden je, že těžký obyčejný substrát nenosíte domů, ale připravíte si ho sami - přímo v záhonu. U substrátů představuje větší část voda, která však není vždy čistá a nezávadná, proto pokud chcete organické zahradničení, je důležité vědět, co jste přidali. Dešťová voda je pro zavlažování rostlin vhodnější než městská chlorovaná voda, můžete ji proto použít i při zakládání záhonu.
  • Do záhonu vhodíte bloky organického substrátu a polovinu hnojiva. Druhou polovinu hnojiva ponechejte do horní vrstvy záhonu. Zalejte substrát v záhonu vodou – nejlépe několik konví vody. Bloky substrátu se průběžně a velice rychle namočí a hnojivo se velmi rychle rozpouští a začne také rychle působit.
  • Potom můžete dolévat další vodu i z hadice, cca 40-50 l, aby se vše dobře namokřilo a substrát se nakypřil. Asi po 10 minutých opět přidáte zahradní zeminu v poměru s bloky na horní vrstvu 50:50. Pokud máte zeminu hodně jílovitou v samotné půdě by nic zvlášť dobře nerostlo. Pokud ji smícháte s organickým substrátem, tak dle našich zkušeností už asi 30 % substrátu postačí to, aby se i tato těžká jílovitá zemina zkypřila a provzdušnila. Podstatné však je, že substrát s kokosovým vláknem dobře zadržuje vodu a vlhkost, což je obzvlášť důležité u vysokého záhonu. Většina vody ve vysokém záhonu odtéká mezi jednotlivými díly – stěnami záhonu a také vypařování v měsících sucha je značně menší.
  • Nakonec doplňte substrát dovrchu - ne však úplně po okraj, protože bloky substrátu se ještě napijí vodou a substrát se po několika dnech ještě zvedne nejmíň o cca 10 cm, záleží na tom, jak dobře nasáknou. To uvidíte po prvním dešti. Dobře promíchejte povrch substrátu a zbývající hnojivo.
  • Vysoký záhon je připraven k výsadbě. Jakmile nastane příznivé počasí a nehrozí ranní mrazíky, můžeme se pustit do sázení a setí.