Vytváříme přírodní prostředí
Každý milovník rostlin a pěstitel si na své zahradě přeje vypěstovat domácí zdravou stravu a rostliny pěstovat v domácím prostředí bez použití agrochemikálií a umělých hnojiv. Trendem a naším úkolem je zcela zajisté dekontaminace prostředí, v němž žijeme, a vytváření přirozeného prostředí.
Pesticidy – zabijáci života, které ovlivňují většinu negativních změn v lidech a životním prostředí, jsou většinou neomluvitelnou volbou. Proto se všichni dohromady postarejme o zdravou úrodu bez použití agrochemikálií, zdravé životní prostředí a využijme přírodní a inovativní metody úspěšné péče o rostliny.
Rostliny na zahradě, v sadu, v truhlících a květináčích ke svému růstu a rozvoji potřebují kvalitní substrát, výživy a prostředky k posílení a odolnosti vůči nemocem a škůdcům. To vše mohou dostat formou umělých hnojiv a agrochemikálií, které však většinou škodí úrodnosti půdy, užitečným mikroorganizmům v půdě, do rostlin přivádějí nebezpečné látky a nabourávají přirozenou rovnováhu. Rostliny rychle vyrostou, jako by se stravovaly v restauracích s rychlým občerstvením a úroda je prázdná a nasycená chemickými látkami.
Naštěstí je povědomí milovníků rostlin na světě neustále větší a k dispozici máme kvalitní a daleko lepší přírodní, organická a trvalá řešení pro pěstování rostlin bez agrochemikálií a umělých hnojiv. Organicky přírodní trvale udržitelné zahradničení je založeno na použití výživných látek v přírodní organické formě, kvalitních substrátů bez rašeliny a posílení rostlin, která působí cíleně na určitý druh nebo skupinu rostlin. Takový systém lékárny a organického výběru pro rostliny je komplexní a působí přirozeným a bezpečným způsobem.
Organické přírodní trvale udržitelné zahradničení
Takový způsob zahradničení je přátelský k životnímu prostředí a lidem neškodný způsob úpravy zahrad a získávání zdravé domácí úrody bez použití agrochemikálií. Metody a výrobky, které používá společnost HomeOgarden, jsou přírodní a vhodné pro každého.
Pomocí nich je možné vytvořit přírodní organickou zahradu na jakémkoliv pozemku, v truhlících, květináčích, jak v centrech měst, tak na idylickém venkově. Přírodní organický přístup zahradničení respektuje nádhernou a nesmírnou komplikovanost živého světa, v němž žijeme a ve kterém jsou všechny živé organizmy vzájemně propojeny.
Přírodní organické trvale udržitelné zahradničení se zapojuje do citlivého přirozeného prostředí a působí v souladu s přírodou. Klíčovou složkou, kterou používáme, je kvalitní organická hmota a nejznámější je humus. Na našich zahradách je organické hmoty příliš málo, kvůli nadměrnému používání umělých hnojiv. Za tímto účelem je nutné provést na začátku vegetačního období a na podzim důkladné organické hnojení. Podle potřeby základními organickými hnojivy, pokud je půda méně úrodná přihnojujeme i ve vegetačním období nebo když rostliny zaměníme – při novém setí nebo sázení.
První kroky k přírodní organické zahradě
Pro zahradničení se stále více rozhodujeme z prostého důvodu, protože nedůvěřujeme zelenině, které se do obchodů dostala ze vzdálených míst. Zelenina, která je vypěstována průmyslově, je obvykle plná zbytků pesticidů, těžkých kovů a v neposlední řadě již není čerstvá a po dlouhé přepravě jí drasticky upadá vitamínová a užitná hodnota. Daleko lepším řešením je volba místních plodin z ekologických statků resp. ověřených výrobců bezpečných potravin. Samozřejmě nejlepším řešením je vytvořit si přírodní prostředí přímo doma na zahradě nebo v blízkém okolí, kde můžeme sehnat nějakou plochu k obdělávání, která dříve nebyla příliš kontaminována agrochemikáliemi nebo umělými hnojivy. Pro takové průmyslově obdělávané plochy obvykle platí, že se již zhruba po třech letech dobře vyčistí poté, co začnou provádět organický trvale udržitelný systém pro rostliny, který je založen na organickém výběru pro rostliny. V nadcházejícím měsíci se na zahradě budeme zabývat nejvíce setím a sázením rostlin. Vypěstujme so co nejvíce rostliny přímo ze semene a sazeničky si připravte sami. Semena můžeme i sami uchovávat tak, že část rostlin na zahradě necháme, aby vysemenily, a semena jednoduše posbíráme, vysušíme a uložíme. Tak se brzy dostaneme ke svým domácím semenům, která jsou přírodní a rovněž přizpůsobená prostředí, v němž rostliny vyrostla. Pokud kupujeme semena, vybíráme semena, která byla získána v ekologické produkci. Tak je možné získat rovněž ekologické sazenice všech druhů zeleniny, pokud jsme ve zpoždění, abychom vypěstovali své vlastní ze semene. Semena či sazenice můžeme před setím nebo výsadbou namočit do přírodních posilovačů k posílení zahradní plodové zeleniny, ke zvýšení odolnosti rajčat, pro zdravé koření a bylinky nebo úspěšné přesazování, rostliny jimi můžeme také zalít, když už zasejeme nebo vysázíme rostliny. Tak zvětšíme energii klíčení semen nebo rychlejší vývoj kořenů po výsadbě. Když se půda na zahradě připravuje, nikdy neryjte, pokud je příliš mokrá, jelikož tím můžete porušit strukturu půdy a zeminu ještě více udusat. Zemina na zahradě by měla být správně suchá.
Příprava záhonu
Jakmile se příroda na jaře probouzí, postaráme se nejprve o přípravu záhonů – na zahradách a v květináčích a truhlících rovněž tak připravíme substrát, který bude vhodný pro sazenice a semenáče. K tomuto účelu doporučujeme použití organického substrátu, který podstatně lépe zadržuje vodu a živiny, a jeho klíčovou složkou jsou kokosová vlákna.
Organický substrát dostaneme spolu s pěstebním pytlem a hnojivem na bujný počáteční růst nebo na organický substrát pro zahrady, kde můžeme organické bloky jednoduše rozmístit po zahradě před deštěm, který je namočí a vznikne kvalitní organický substrát. 1 blok postačuje k počátečnímu zlepšení půdy na 5-10 m2.
Organický substrát můžete i přidávat při sázení k sazenicím nebo při setí k překrytí horní vrstvy záhonu, neboť velice dobře zadržuje vlhkost. Podstatnou výhodou je, že těžký obyčejný substrát nenosíte domů, ale připravíte si ho sami. U substrátů představuje větší část voda, která však není vždy čistá a nezávadná, proto pokud chcete organické zahradničení, je důležité vědět, co jste přidali.
Tip: Udělejte si organickou zahradu kdekoliv! Vytvořme přírodní prostředí resp. organickou zahradu přímo na balkónech, terasách nebo v okolí domu, na chalupě, zkrátka kdekoliv. Výsadba s organickým substrátem v pěstebním pytli je vhodná téměř pro všechny rostliny. Používejte organické a vypěstujte zdravé.
Organické důkladné hnojení
Dalším velice důležitým krokem je důkladné hnojení. Používáme výhradně organická hnojiva – abychom vytvořili domácí organickou zahradu. Klíčové složky, které používáme, jsou kvalitní organické hmoty, z nichž nejznámější je humus. Kvalitní organická hnojiva obsahují základní organickou hmotu, která působí postupně, organické stimulátory růstu, které působí ihned a dlouhodobě a pomocné látky růstu, které pomáhají rostlinám za sucha a tehdy, kdy dojdou přístupné živiny pro rostliny.
Nejznámějším zdrojem pro zvětšení organické hmoty v půdě je zcela zajisté chlévský hnůj, který se většinou nedostane dostatečně zralý a bez příměsi semen plevele. Jeho působení zvyšujeme přírodními humifikátory jako je leonardit, který je velice bohatou a nejčistší přírodní složkou huminových látek, vzniklou v půdě během procesu humifikace – tvorby humusu.
Leonardit poskytuje četné výhody a účinky ve srovnání se všemi ostatními přírodními stimulátory, jako je rychlejší růst, kvalita úrody, větší přístupnost výživy pro rostliny, rychlejší kompostování a další. Druhou velice důležitou složkou v hnojivu je mykorhiza, která představujepřirozený proces symbiotického soužití mezi rostlinou a houbou.
Mykorhiza a rostliny vytvoří spojitost, které vede k podstatně rychlejšímu růstu kořenů, snazšímu snášení sucha, lepší přístupnosti výživných látek v půdě, odolnosti rostlin na vnější stresy a ještě k ledasčemu. Když vybíráme organická hnojiva, již není zapotřebí přenášet velké pytle klasických organických hnojiv, ale použijte novější a lepší organická hnojiva s větší účinností, kde postačují již 4 kg hnojiva místo dřívějších 20 kg.
Nové technologie organických hnojiv uživateli umožňují větší bezpečnost, lepší efektivitu, menší spotřebu a lepší přijímání živin do rostliny kořenovým systémem (menší pelety nebo mikrogranule). Na každé organické zahradě nesmí pochopitelně chybět ani kompost, který může, pokud je kvalitně připraven, nahradit použití chlévského hnoje. Ke kompostu je zapotřebí během přípravy přidávat organická hnojiva, která obsahují velké množství užitečných mikroorganizmů, leonarditu nebo mykorhizy.
Organické živiny
Ve vegetačním období rostliny také potřebují dodatečné živiny, proto je organicky přihnojujeme. Plošná přihnojování můžeme provádět tekutými organickými hnojivy nebo rychle rozpustnými organickými hnojivy ve formě mikrogranulí. Takovým způsobem vyživování rostlin můžeme vypěstovat domácí organické jahody, rajčata, plodovou zeleninu, borůvky nebo středozemní rostliny.
Organická hnojiva rostliny přirozeně, biologicky a trvale vyživují, zvyšují zdravou domácí úrodu a zvětšují tvorbu humusu, který je pro úrodnost půdy klíčový. Základnímu vysoce kvalitnímu organickému hnojivu přidávají speciální zásluhu a zvýšenou působnost při podstatně menší spotřebě a rozdíl od standardních organických hnojiv přírodní pomocné látky řasy, organické magnézium a vápník. V období nedostatku vody – sucha, můžeme hnojivo přidávat přes listy – organické listové přihnojování. Taková hnojiva mají výživné látky ve formách, které mohou vstoupit do listů, a rostlina dostane potřebné množství výživy ihned.
Trvalky a ovocné rostliny
Je rovněž čas k sázení ovocných stromů, trvalek a bobulovin. U trvalek je vždy dobré pečlivě připravit dostatečně velké otvory k výsadbě a v nich přimíchat organický substrát a dobře je pohnojit do zásoby. Všechny trvalky potřebují na začátku růstu více živin, neboť je vstřebají do svého rostlinného systému, aby měly zásobu živin na delší dobu. Můžeme používat stejné hnojivo jako na organickou zahradu, které obsahuje leonardit nebo i přírodní řasy.
Organický systém trvale udržitelného zahradničení
Organický systém trvale udržitelného zahradničení začíná odpovídající přípravou půdy s organickým substrátem, důkladným hnojením k vytvoření organické zahrady. Následuje přírodní posílení rostlin lékárnou pro rostliny a přihnojováním organickým výběrem pro rostliny, kde rostliny organicky přihnojujeme, abychom získali zdravou organickou plodovou zeleninu, jahody, borůvky, zkrátka zdravou domácí úrodu.